Signal Transformer SCRH74B-180
Part No.:
SCRH74B-180
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCRH74B-180.pdf
Description:
FIXED IND 18UH 1.31A 110MOHM SMD
Comments
SCRH74B-180 Specifications
Inductance:
18 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.31 A
Current - Saturation (Isat):
1.31A
DC Resistance (DCR):
110mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)