Signal Transformer SCRH74B-470
Part No.:
SCRH74B-470
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCRH74B-470.pdf
Description:
FIXED IND 47UH 880MA 260MOHM SMD
Comments
SCRH74B-470 Specifications
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
880 mA
Current - Saturation (Isat):
880mA
DC Resistance (DCR):
260mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)