Signal Transformer SCRH74B-561
Part No.:
SCRH74B-561
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCRH74B-561.pdf
Description:
FIXED IND 560UH 230MA 3.62OHM SM
Comments
SCRH74B-561 Specifications
Inductance:
560 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
230 mA
Current - Saturation (Isat):
230mA
DC Resistance (DCR):
3.62Ohm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)