Signal Transformer SCRH74B-680
Part No.:
SCRH74B-680
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCRH74B-680.pdf
Description:
FIXED IND 68UH 690MA 380MOHM SMD
Comments
SCRH74B-680 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
SCRH74B
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
68 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
690 mA
Current - Saturation (Isat):
690mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
380mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)