Eaton - Electronics Division SD20-680-R
Part No.:
SD20-680-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSD20-680-R.pdf
Description:
FIXED IND 68UH 610MA 694.7 MOHM
Comments
SD20-680-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
SD
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
68 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
610 mA
Current - Saturation (Isat):
337mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
694.7mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)