Eaton - Electronics Division SD25-470-R
Part No.:
SD25-470-R
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSD25-470-R.pdf
Description:
FIXED IND 47UH 919MA 315.6 MOHM
Comments
SD25-470-R Specifications
Series:
SD
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
919 mA
Current - Saturation (Isat):
592mA
DC Resistance (DCR):
315.6mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.098" (2.50mm)