Eaton - Electronics Division SD25-4R7-R
Part No.:
SD25-4R7-R
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSD25-4R7-R.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 2.39A 46.7 MOHM
Comments
SD25-4R7-R Specifications
Series:
SD
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.39 A
Current - Saturation (Isat):
1.83A
DC Resistance (DCR):
46.7mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.098" (2.50mm)