Eaton - Electronics Division SD3118-2R2-R
Part No.:
SD3118-2R2-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSD3118-2R2-R.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 1.5A 74 MOHM SMD
Comments
SD3118-2R2-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
SD3118
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.5 A
Current - Saturation (Isat):
2A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
74mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.122" L x 0.122" W (3.10mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)