Eaton - Electronics Division SD6030-2R7-R
Part No.:
SD6030-2R7-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSD6030-2R7-R.pdf
Description:
FIXED IND 2.7UH 4.08A 18MOHM SMD
Comments
SD6030-2R7-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
SD6030
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
2.7 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
4.08 A
Current - Saturation (Isat):
2.6A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
18mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)