Bourns Inc. SDE0805A-6R8M
Part No.:
SDE0805A-6R8M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSDE0805A-6R8M.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 3.8A 48 MOHM SMD
Comments
SDE0805A-6R8M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SDE0805A
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.8 A
Current - Saturation (Isat):
3.2A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
48mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
32MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)