Bourns Inc. SDR0703-270KL
Part No.:
SDR0703-270KL
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSDR0703-270KL.pdf
Description:
FIXED IND 27UH 600MA 400MOHM SMD
Comments
SDR0703-270KL Specifications
Inductance:
27 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
600 mA
Current - Saturation (Isat):
880mA
DC Resistance (DCR):
400mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
20MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.256" L x 0.177" W (6.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.106" (2.70mm)