Bourns Inc. SDR0703-271KL
Part No.:
SDR0703-271KL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSDR0703-271KL.pdf
Description:
FIXED IND 270UH 170MA 3.6OHM SMD
Comments
SDR0703-271KL Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SDR0703
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
270 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
170 mA
Current - Saturation (Isat):
220mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
3.6Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
7MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.256" L x 0.177" W (6.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.106" (2.70mm)