Bourns Inc. SDR0703-3R3ML
Part No.:
SDR0703-3R3ML
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSDR0703-3R3ML.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 1.65A 75MOHM SMD
Comments
SDR0703-3R3ML Specifications
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.65 A
Current - Saturation (Isat):
2.35A
DC Resistance (DCR):
75mOhm Max
Q @ Freq:
23 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
65MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.256" L x 0.177" W (6.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.106" (2.70mm)