Bourns Inc. SDR0703-3R9ML
Part No.:
SDR0703-3R9ML
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSDR0703-3R9ML.pdf
Description:
FIXED IND 3.9UH 1.58A 80MOHM SMD
Comments
SDR0703-3R9ML Specifications
Inductance:
3.9 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.58 A
Current - Saturation (Isat):
2.25A
DC Resistance (DCR):
80mOhm Max
Q @ Freq:
22 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
70MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.256" L x 0.177" W (6.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.106" (2.70mm)