Bourns Inc. SDR0703-6R8ML
Part No.:
SDR0703-6R8ML
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSDR0703-6R8ML.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 1.3A 115MOHM SMD
Comments
SDR0703-6R8ML Specifications
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.3 A
Current - Saturation (Isat):
1.9A
DC Resistance (DCR):
115mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
45MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.256" L x 0.177" W (6.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.106" (2.70mm)