Bourns Inc. SDR0805-100ML
Part No.:
SDR0805-100ML
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSDR0805-100ML.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 2.3A 70 MOHM SMD
Comments
SDR0805-100ML Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SDR0805
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.3 A
Current - Saturation (Isat):
3.2A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
70mOhm Max
Q @ Freq:
25 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
22MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.209" (5.30mm)