Bourns Inc. SDR1307A-101K
Part No.:
SDR1307A-101K
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSDR1307A-101K.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 1.9A 180MOHM SMD
Shipping
Inventory:431
Comments
SDR1307A-101K Specifications
Series:
SDR1307A
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.9 A
Current - Saturation (Isat):
3A
DC Resistance (DCR):
180mOhm Max
Q @ Freq:
25 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
5.8MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max):
0.287" (7.30mm)