Bourns Inc. SDR2207-100ML
Part No.:
SDR2207-100ML
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSDR2207-100ML.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 6.5A 17.2MOHM SMD
Shipping
Inventory:882
Comments
SDR2207-100ML Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SDR2207
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.5 A
Current - Saturation (Isat):
10A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
17.2mOhm Max
Q @ Freq:
53 @ 5MHz
Frequency - Self Resonant:
20MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.866" L x 0.591" W (22.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
0.307" (7.80mm)