Bourns Inc. SDR2207-101KL
Part No.:
SDR2207-101KL
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSDR2207-101KL.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 2.2A 168MOHM SMD
Comments
SDR2207-101KL Specifications
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
2.2 A
Current - Saturation (Isat):
3A
DC Resistance (DCR):
168mOhm Max
Q @ Freq:
18 @ 2MHz
Frequency - Self Resonant:
6.2MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.866" L x 0.591" W (22.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
0.307" (7.80mm)