Bourns Inc. SDR2207-120YL
Part No.:
SDR2207-120YL
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSDR2207-120YL.pdf
Description:
FIXED IND 12UH 5.5A 23.6MOHM SMD
Comments
SDR2207-120YL Specifications
Inductance:
12 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
5.5 A
Current - Saturation (Isat):
9.5A
DC Resistance (DCR):
23.6mOhm Max
Q @ Freq:
50 @ 5MHz
Frequency - Self Resonant:
19MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.866" L x 0.591" W (22.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
0.307" (7.80mm)