Bourns Inc. SDR2207-151KL
Part No.:
SDR2207-151KL
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSDR2207-151KL.pdf
Description:
FIXED IND 150UH 1.5A 250MOHM SMD
Comments
SDR2207-151KL Specifications
Inductance:
150 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.5 A
Current - Saturation (Isat):
2.6A
DC Resistance (DCR):
250mOhm Max
Q @ Freq:
22 @ 2MHz
Frequency - Self Resonant:
5.8MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.866" L x 0.591" W (22.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
0.307" (7.80mm)