Bourns Inc. SDR2207-1R5ML
Part No.:
SDR2207-1R5ML
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSDR2207-1R5ML.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 15A 5 MOHM SMD
Comments
SDR2207-1R5ML Specifications
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
15 A
Current - Saturation (Isat):
25A
DC Resistance (DCR):
5mOhm Max
Q @ Freq:
30 @ 3MHz
Frequency - Self Resonant:
60MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.866" L x 0.591" W (22.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
0.307" (7.80mm)