Bourns Inc. SDR2207-271KL
Part No.:
SDR2207-271KL
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSDR2207-271KL.pdf
Description:
FIXED IND 270UH 1.1A 470MOHM SMD
Comments
SDR2207-271KL Specifications
Inductance:
270 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.1 A
Current - Saturation (Isat):
2.2A
DC Resistance (DCR):
470mOhm Max
Q @ Freq:
17 @ 2MHz
Frequency - Self Resonant:
5.3MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.866" L x 0.591" W (22.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
0.307" (7.80mm)