Bourns Inc. SDR2207-2R7ML
Part No.:
SDR2207-2R7ML
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSDR2207-2R7ML.pdf
Description:
FIXED IND 2.7UH 10A 7 MOHM SMD
Comments
SDR2207-2R7ML Specifications
Inductance:
2.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
10 A
Current - Saturation (Isat):
20A
DC Resistance (DCR):
7mOhm Max
Q @ Freq:
38 @ 3MHz
Frequency - Self Resonant:
51MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.866" L x 0.591" W (22.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
0.307" (7.80mm)