Bourns Inc. SDR2207-390KL
Part No.:
SDR2207-390KL
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSDR2207-390KL.pdf
Description:
FIXED IND 39UH 3.2A 65 MOHM SMD
Comments
SDR2207-390KL Specifications
Inductance:
39 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
3.2 A
Current - Saturation (Isat):
5.2A
DC Resistance (DCR):
65mOhm Max
Q @ Freq:
18 @ 3MHz
Frequency - Self Resonant:
10MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.866" L x 0.591" W (22.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
0.307" (7.80mm)