Bourns Inc. SDR2207-391KL
Part No.:
SDR2207-391KL
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSDR2207-391KL.pdf
Description:
FIXED IND 390UH 900MA 680MOHM SM
Comments
SDR2207-391KL Specifications
Inductance:
390 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
900 mA
Current - Saturation (Isat):
1.7A
DC Resistance (DCR):
680mOhm Max
Q @ Freq:
17 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant:
4.9MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.866" L x 0.591" W (22.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
0.307" (7.80mm)