Bourns Inc. SDR2207-471KL
Part No.:
SDR2207-471KL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSDR2207-471KL.pdf
Description:
FIXED IND 470UH 800MA 850MOHM SM
Comments
SDR2207-471KL Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SDR2207
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
470 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
800 mA
Current - Saturation (Isat):
1.4A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
850mOhm Max
Q @ Freq:
19 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant:
4.7MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.866" L x 0.591" W (22.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
0.307" (7.80mm)