Bourns Inc. SDR2207-681KL
Part No.:
SDR2207-681KL
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSDR2207-681KL.pdf
Description:
FIXED IND 680UH 700MA 1.1OHM SMD
Comments
SDR2207-681KL Specifications
Inductance:
680 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
700 mA
Current - Saturation (Isat):
1.2A
DC Resistance (DCR):
1.1Ohm Max
Q @ Freq:
16 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant:
4.2MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.866" L x 0.591" W (22.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
0.307" (7.80mm)