Bourns Inc. SDR2207-7R8ML
Part No.:
SDR2207-7R8ML
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSDR2207-7R8ML.pdf
Description:
FIXED IND 7.8UH 7.5A 20 MOHM SMD
Comments
SDR2207-7R8ML Specifications
Inductance:
7.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7.5 A
Current - Saturation (Isat):
11A
DC Resistance (DCR):
20mOhm Max
Q @ Freq:
36 @ 3MHz
Frequency - Self Resonant:
26MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.866" L x 0.591" W (22.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
0.307" (7.80mm)