Bourns Inc. SDR7045-331K
Part No.:
SDR7045-331K
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSDR7045-331K.pdf
Description:
FIXED IND 330UH 420MA 1.24OHM SM
Comments
SDR7045-331K Specifications
Series:
SDR7045
Inductance:
330 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
420 mA
Current - Saturation (Isat):
400mA
DC Resistance (DCR):
1.24Ohm Max
Q @ Freq:
20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
6MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)