Magna-Power Electronics SL1000-10/208+LXI
Part No.:
SL1000-10/208+LXI
Manufacturer:
Magna-Power Electronics
Category:
Power Supplies (Test, Bench)
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSL1000-10/208+LXI.pdf
Description:
1U PROGRAMMABLE DC POWER SUPPLY;
Shipping
Inventory:100
Comments
SL1000-10/208+LXI Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Magna-Power Electronics
Series:
SL
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Bench (AC to DC)
Voltage - Supply:
187 ~ 229VAC
Number of Outputs:
17
Voltage - Output:
5 ~ 1kVDC
Current - Output:
1.5 ~ 10A
Display Type:
LED
Number of Characters:
8
Size / Dimension:
24.000" L x 19.000" W x 1.750" H (609.60mm x 482.60mm x 44.45mm)
Features:
Programmable, Regulated, RS-232, RS-485, Software, Switching, Tracking, USB Interface
Power (Watts):
10000W