TDK Corporation SLF6028T-101MR42-PF
Part No.:
SLF6028T-101MR42-PF
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSLF6028T-101MR42-PF.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 640MA 516MOHM SM
Comments
SLF6028T-101MR42-PF Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
SLF
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Last Time Buy
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
640 mA
Current - Saturation (Isat):
420mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
516mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)