Signal Transformer SLPPI04-10-2R2M-TR
Part No.:
SLPPI04-10-2R2M-TR
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSLPPI04-10-2R2M-TR.pdf
Description:
HI POWER IND 2.20UH 90.0 MOHM 4
Comments
SLPPI04-10-2R2M-TR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
SLPPI04
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.4 A
Current - Saturation (Isat):
4A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
108mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.173" L x 0.157" W (4.40mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)