Signal Transformer SLPPI05-12-2R2M-TR
Part No.:
SLPPI05-12-2R2M-TR
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSLPPI05-12-2R2M-TR.pdf
Description:
HI POWER IND 2.20UH 55.0 MOHM 5
Comments
SLPPI05-12-2R2M-TR Specifications
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.5 A
Current - Saturation (Isat):
4.2A
DC Resistance (DCR):
66mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.217" L x 0.205" W (5.50mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)