Signal Transformer SLPPI05-18-6R8M-TR
Part No.:
SLPPI05-18-6R8M-TR
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSLPPI05-18-6R8M-TR.pdf
Description:
HI POWER IND 6.8UH 71.5 MOHM 3.
Comments
SLPPI05-18-6R8M-TR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
SLPPI05
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.8 A
Current - Saturation (Isat):
3A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
86mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.217" L x 0.205" W (5.50mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)