Signal Transformer SLPPI06-02-2R2M-TR
Part No.:
SLPPI06-02-2R2M-TR
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSLPPI06-02-2R2M-TR.pdf
Description:
HI POWER IND 2.20UH 18.5 MOHM 1
Comments
SLPPI06-02-2R2M-TR Specifications
Series:
SLPPI06
Product Status:
Obsolete
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.5 A
Current - Saturation (Isat):
9A
DC Resistance (DCR):
22.5mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)