Signal Transformer SLPPI06-15-1R0M-TR
Part No.:
SLPPI06-15-1R0M-TR
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSLPPI06-15-1R0M-TR.pdf
Description:
HI POWER IND 1.00UH 18.4 MOHM 2
Comments
SLPPI06-15-1R0M-TR Specifications
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7.6 A
Current - Saturation (Isat):
10A
DC Resistance (DCR):
21mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)