Superworld Electronics (S) Pte. Ltd. SMC1008R15MAF
Part No.:
SMC1008R15MAF
Manufacturer:
Superworld Electronics (S) Pte. Ltd.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
150NH POWER BEAD
Comments
SMC1008R15MAF Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
SMC1008
Package/Case:
Nonstandard
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
150 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
70 A
Current - Saturation (Isat):
70A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
0.41mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.409" L x 0.315" W (10.40mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)