Chip Quik Inc. SMDSW.020 1OZ
Part No.:
SMDSW.020 1OZ
Manufacturer:
Chip Quik Inc.
Category:
Solder
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSMDSW.020 1OZ.pdf
Description:
SOLDER WIRE NO-CLEAN 63/37 1OZ.
Comments
SMDSW.020 1OZ Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Chip Quik Inc.
Series:
Packaging:
Spool
Product Status:
Active
Type:
Wire Solder
Composition:
Sn63Pb37 (63/37)
Diameter:
0.020" (0.51mm)
Melting Point:
361°F (183°C)
Flux Type:
No-Clean, Water Soluble
Wire Gauge:
24 AWG, 25 SWG