Rohm Semiconductor SMLD12EN1WT86
Part No.:
SMLD12EN1WT86
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSMLD12EN1WT86.pdf
Description:
LED GREEN DIFFUSED 1608 SMD
Shipping
Inventory:491
Comments
SMLD12EN1WT86 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
SMLD12x
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Color:
Green
Configuration:
Lens Color:
White
Lens Transparency:
Diffused
Millicandela Rating:
140mcd
Lens Style:
Rectangle with Flat Top
Lens Size:
1.20mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
3V
Current - Test:
5mA
Viewing Angle:
Mounting Type:
Surface Mount
Wavelength - Dominant:
527nm
Wavelength - Peak:
Features:
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
1.60mm L x 0.80mm W