Rohm Semiconductor SMLZ24E2N3TT86
Part No.:
SMLZ24E2N3TT86
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
2-PLCC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSMLZ24E2N3TT86.pdf
Description:
LED BLUE CLEAR 2SMD
Comments
SMLZ24E2N3TT86 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
2-PLCC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Color:
Blue
Configuration:
Lens Color:
Colorless
Lens Transparency:
Clear
Millicandela Rating:
1140mcd
Lens Style:
Round with Flat Top
Lens Size:
2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
3.2V
Current - Test:
20mA
Viewing Angle:
Mounting Type:
Surface Mount
Wavelength - Dominant:
505nm
Wavelength - Peak:
Features:
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
2-SMD
Size / Dimension:
3.20mm L x 2.80mm W