Texas Instruments SN75ALS085DWR
Part No.:
SN75ALS085DWR
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Drivers, Receivers, Transceivers
Package:
24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSN75ALS085DWR.pdf
Description:
IC TRANSCEIVER 2/2 24SOIC
Comments
SN75ALS085DWR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Transceiver
Protocol:
AUI
Number of Drivers/Receivers:
2/2
Duplex:
Receiver Hysteresis:
Data Rate:
Voltage - Supply:
4.75V ~ 5.25V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C