Texas Instruments SN75C3243DW
Part No.:
SN75C3243DW
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Drivers, Receivers, Transceivers
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSN75C3243DW.pdf
Description:
IC TRANSCEIVER FULL 3/5 28SOIC
Shipping
Inventory:208
Comments
SN75C3243DW Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Transceiver
Protocol:
RS232
Number of Drivers/Receivers:
3/5
Duplex:
Full
Receiver Hysteresis:
500 mV
Data Rate:
1Mbps
Voltage - Supply:
3V ~ 5.5V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C