Volgen + Furuno SP50U-0522T
Part No.:
SP50U-0522T
Manufacturer:
Volgen + Furuno
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSP50U-0522T.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 50W
Comments
SP50U-0522T Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Volgen + Furuno
Series:
SP50U-T (50W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
3
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
12V
Voltage - Output 3:
-12V
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
6 A
Current - Output 2:
2 A
Current - Output 3:
1 A
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
50W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
6.46" L x 3.66" W x 1.30" H (164.0mm x 93.0mm x 33.0mm)