CODACA SP75-121K
Part No.:
SP75-121K
Manufacturer:
CODACA
Category:
Fixed Inductors
Package:
2-SMD
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSP75-121K.pdf
Description:
SMD POWER INDUCTOR
Comments
SP75-121K Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CODACA
Series:
SP75
Package/Case:
2-SMD
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
120 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.09 A
Current - Saturation (Isat):
1.12A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
360mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
Features:
Drum Core
Size / Dimension:
0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)