TDK Corporation SPM10040T-100M
Part No.:
SPM10040T-100M
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSPM10040T-100M.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 5.8A 29.4MOHM SMD
Shipping
Inventory:938
Comments
SPM10040T-100M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
SPM
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.8 A
Current - Saturation (Isat):
6A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
29.4mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.421" L x 0.394" W (10.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)