TDK Corporation SPM10040T-2R2M-HZ
Part No.:
SPM10040T-2R2M-HZ
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSPM10040T-2R2M-HZ.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 16.7A 7.46 MOHM
Shipping
Inventory:690
Comments
SPM10040T-2R2M-HZ Specifications
Series:
SPM-HZ
Product Status:
Not For New Designs
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
16.7 A
Current - Saturation (Isat):
9.7A
DC Resistance (DCR):
7.46mOhm Max
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.421" L x 0.394" W (10.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)