TDK Corporation SPM12565VT-150M-D
Part No.:
SPM12565VT-150M-D
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSPM12565VT-150M-D.pdf
Description:
FIXED IND 15UH 8.5A 0.0209OHM SM
Comments
SPM12565VT-150M-D Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
SPM-VT-D
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal Composite
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8.5 A
Current - Saturation (Isat):
10.6A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
20.9mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1256
Size / Dimension:
0.512" L x 0.492" W (13.00mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)