TDK Corporation SPM12565XT-2R8M150
Part No.:
SPM12565XT-2R8M150
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSPM12565XT-2R8M150.pdf
Description:
FIXED IND 2.8UH 15A 5.2MOHM SMD
Shipping
Inventory:404
Comments
SPM12565XT-2R8M150 Specifications
Series:
SPM-XT
Package/Case:
2-SMD, J-Lead
Material - Core:
Metal
Inductance:
2.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
15 A
Current - Saturation (Isat):
28A
DC Resistance (DCR):
5.2mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.512" L x 0.496" W (13.00mm x 12.60mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)