TDK Corporation SPM3012T-1R0M-CA02
Part No.:
SPM3012T-1R0M-CA02
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSPM3012T-1R0M-CA02.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 3.4A 0.0594OHM SMD
Comments
SPM3012T-1R0M-CA02 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
SPM-CA02
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.4 A
Current - Saturation (Isat):
5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
59.4mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.126" L x 0.118" W (3.20mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)